Продаваме проект за фотоволтаична централа 5 МВ

Обяви за покупка и продажба на земя или на цели проекти за ВЕИ.

Модератори: Mateev, Admin

Re: учудващи мнения

Мнениеот Емил » 29.04.2009 14:48

venkap написа:
Bozidar написа:Колеги,
..............
2. Че не оставал капацитет - че ако минава една линиа от 20 кВ за кариерата, и единственият който иска да се закачи на нея е този който прави проекта. какав е проблема?


Огромен е. Едно от условията за присъединяване на ВЕИ е да се консумира генерираната енергия от региона в който се произвежда. За да се изпълни това условие се прави валидиране на мрежата в случая СрН. Ако потреблението е по-ниско от генерираната енергия се получава излишък, който започва да се разпространява по мрежата, в конкретния случай за района на Малко Търново на големи разстояния между малки консуматори, което води до големи загуби за купувача на скъпата енергия. Това е бял кахър, защото при излишък, ако системата не се разпадне, огромно количество произведена енергия ще се трансформира от СрН в мрежата на ВН, а това е равнозначно да я подарят на НЕК. Не си заслужава да Ви отговарям за ракети, космос, социализъм и подобни, просто прочетете наново коментарите на колегите от форума, ако и тогава не разберете за какво става въпрос сте тежък случай.


Това е точно така, ако провода на 20кV идва директно от подстанция и захранва един консуматор - някакво предприятие например - разпределителните предприятия никога няма да дадат прикачване към него, именно защото събота и неделя например, когато консуматорът не консумира, ще трябва произведените от нас мощности да отиват през подстанцията във далекопроводите високо напрежение - а това е крайно неизгодно за ЕРП. ЕРП ще купуват от нас електроенергия скъпо и пре-скъпо, за да я дават без пари на НЕК.
Аватар
Емил
 
Мнения: 432
Регистриран на: 06.04.2009 16:32

Мнениеот ferdy » 29.04.2009 16:27

Божидар, извинявам се предварително, че ще Ви засегна, но как търгувате с нещо, което не разбирате по-подробно? Дори влизате и в спорове по темата.

Ами аз тогава мога да Ви продам такъв проект-слънце, от който обаче една година след строителството да Ви настръхне косата. Вие няма да хванете подводните камъни изобщо.
ferdy
 
Мнения: 1898
Регистриран на: 04.06.2008 15:53
Местоположение: София

Мнениеот Bozidar » 29.04.2009 16:39

Не съм засегнат, радвам се че нещата се изясняват, нали затова е форума :). Да разбирам ли че в определени проекти продавачите предлагат договор за присъединяване (ако го имат) който след това няма да се изпълни от ЕРП-то? Или че има някоя наредба която регулира тази ситуация по начина по който го обяснихте (ако е така, коя е тя)? Не е заяждане, просто наистина досега не съм попадал в таква ситуация и е добре да съм наясно.
Bozidar
Bozidar
 
Мнения: 31
Регистриран на: 01.10.2008 19:08

Мнениеот EOS Technologies » 29.04.2009 18:29

Предлагали са ни и проекти, които са леко фалшифицирани - т.е. някои от разрешителните.

Така, че аз лично вече не вярвам на "предварителни договори за присъединяване", да не говорим за така нареченото "положително становище".
EOS Technologies
 
Мнения: 604
Регистриран на: 08.01.2008 18:27

Мнениеот Bozidar » 29.04.2009 19:11

Съгласен съм че един проект трябва да се купува чак когато има окончателен договор, но доколкто разбирам от предишните коментари проблема ще дойде с договора за изкупуване на ел. енергията, а не че няма да присъединят проекта. По точно, проблемът ще е с условията в договора за изкупуване, и това е което ще се радвам да ми помогнете да си изясня - доколко това ограничение да се изкупува енергия колкото ще се потреби е нормативно регламентирана, или е договорно ограничение което ЕРП-тата слагат? Имате ли копие от някой договор (само страницата с това как са го формулирари)? Защото иначе е малко безмислено да ти дадат договор да присъединиш 5МВ за да ти изкупуват 1,5 след това (по часовете на производство)
Bozidar
Bozidar
 
Мнения: 31
Регистриран на: 01.10.2008 19:08

Мнениеот venkap » 29.04.2009 20:21

Bozidar написа:.... но доколкто разбирам от предишните коментари проблема ще дойде с договора за изкупуване на ел. енергията, а не че няма да присъединят проекта.


Чакай, нещо не се разбираме. Кой твърди, че ще има проблем с договора за изкупуване след като е извършено фактическо присъединяване?
venkap
 
Мнения: 843
Регистриран на: 09.02.2008 11:45
Местоположение: Burgas

Мнениеот venkap » 29.04.2009 20:27

Bozidar написа: Защото иначе е малко безмислено да ти дадат договор да присъединиш 5МВ за да ти изкупуват 1,5 след това (по часовете на производство)


Имаш договор за 5 MW, изграждаш централа до 5 MW и ти заплащат колкото си произвел, няма ограничения.
venkap
 
Мнения: 843
Регистриран на: 09.02.2008 11:45
Местоположение: Burgas

Мнениеот Bozidar » 29.04.2009 21:17

Не разбирам тогава ако имаш договор за 5 МВ, линията има капацитет за да ги поеме, постоиш си централата и започнеш да продаваш тока, това че там потреблението е по-малко как те засяга? По коя линия ЕРП-то ще те прецака за да не си навлича проблемите за които говориш (да купува скъпа енергия и после да я подарява)? Или нещо не съм разбрал?
Bozidar
Bozidar
 
Мнения: 31
Регистриран на: 01.10.2008 19:08

Мнениеот venkap » 29.04.2009 21:42

Ако става въпрос за офертата на Imoti Dnes те съветвам да направиш следното:
1. Проверяваш автентичността на договора в централата на EVN в Пловдив.
2.Наемаш консултант и проверявате на място условията - терен, засенчвания, собственоста на земята.

След това, ако имаш желание споделяш преживяното във форума.
Поздрави.
venkap
 
Мнения: 843
Регистриран на: 09.02.2008 11:45
Местоположение: Burgas

Мнениеот ferdy » 30.04.2009 01:16

Проблемът е, че имаш предварителен договор, а нямаш никаква гаранция, че ще придобиеш окончателен договор или че централата ще се присъедини. Независимо от всички наредби, закони, обещания и проверки.

ЕРП не си спазва срока и единственият изход е съд. Изходът на делото, естествено, е в твоя полза и съдът принуждава ЕРП-то да подпише договор за присъединяване. Това е чудесно, прекрасно, само че не се знае кога...

Е.ОН със съд не можеш да ги уплашиш, на тях хич не им пука, ДКЕВР ги толерира и не ги глобява и за явни нарушения. В компанията от няколко месеца текат някакви ротации, работата им е блокирана, сменят се всички шефове и шефчета. Няма да започнат да работят скоро, дори и да им отменят неписаната заповед да спрат присъединяванията. Да не говорим, че средният набор в Е.ОН, който щъка из сградата е `84-86 г. От Е.ОН всички са вдигнали ръце, това е все едно да се бориш с вятърни мелници. И в момента на един наш клиент не искат да му дадат договор за присъединяване, а предварителният ще изтече съвсем скоро.


ЧЕЗ са по-страхливи, тях си ги глобяват ежедневно, от началото на годината са глобени с над 1,5 млн лв, имат само две глоби по 500 000 лв и при тях пробив е възможен. ЧЕЗ по произход няма нищо общо с енергетиката, това е един чешки пенсионен фонд в основата си. Едно време събираха от кол и въже персонал, след като махнаха старите кучета на ЕР - Столично и ЕР- Плевен. Само мога да кажа, че част от хората, които изготвят становища, дори нямат техническо образование. Аз им обяснявам какви са параметрите на всеки кабел в даден район, доказвам им консумация далеч по-голяма от исканата за присъединяване, обяснявам, че има тяхна подстанция на 50 м от централката, те ми мелят за пренос на 50 км средно напрежение до съседния град, колко ще им струвало...

Единственото ЕРП, което работи горе-долу нормално е ЕВН, там обаче още не са си нацелили методите на работа и са превърнали служителите си в специалисти по всичко. Което им пречи понякога да взимат адекватни решения.

А относно агенциите за недвижими имоти, които се преквалифицират в продавачи на проекти... нагледах се на глупости последните месеци. Едни симпатяги даже продават терен, намиращ се на сметището за сгурия /сгуротвал ли беше, забравих му името в момента/на един от най-големите ни ТЕЦ-ове и най-голямото предимство на имота, което изтъкват е далекопровод 440, минаващ през средата на терена...
ferdy
 
Мнения: 1898
Регистриран на: 04.06.2008 15:53
Местоположение: София

Мнениеот ferdy » 30.04.2009 01:22

Ще ме извините за емоциите, обаче напоследък с тия ЕРП-та и агенции ще ми побелее съвсем косата. Първите ще ги скъсам от дела, набрали сме доста материал с колегите, имам страхотен адвокат, ще ги изяде с парцалите, независимо колко време ще ни отнеме. А с тия вторите - само обикалям с разни инвеститори по едни безумни ниви и гори, и само се ядосвам. Някои от тях лъжат най-безсрамно, други лъжат просто от незнание.
ferdy
 
Мнения: 1898
Регистриран на: 04.06.2008 15:53
Местоположение: София

Мнениеот venkap » 30.04.2009 08:10

ferdy написа: А с тия вторите - само обикалям с разни инвеститори по едни безумни ниви и гори, и само се ядосвам. Някои от тях лъжат най-безсрамно, други лъжат просто от незнание.


Е поне ти остават разходките в природата. А сега сериозно. Всичко е точно така, както го описа ferdy. Дори съжалявам, че тези два коментара излязоха толкова късно в темата. Може би има нужда от Нова тема във форума за безумните проекти придружени с предварителни договори за присъединяване. Ползата ще е за бъдещите инвеститори и за ДКЕВР, които неглижират проблема. Идеята да се натрупа достатъчно материал от който ще се заинтересува някоя медия, която да черпи информация директно от форума.
venkap
 
Мнения: 843
Регистриран на: 09.02.2008 11:45
Местоположение: Burgas

Мнениеот EOS Technologies » 30.04.2009 11:03

Ами да.. ако ги нямаше тези 70% субсидии, ще ше да останат само интересуващите се, които имат пари. Времето и усилията ще отиват поне само по запитвания, зад които стои капитал, а не само желания и надежди.

Има ли някой, които мисли, че може да продаде готова ФЕЦ, включена в мрежата и получаваща пари? 30кВп мощност, около 9% рендит при 100% финансиране със собствен капитал. Моля, само сериозни запитвания, т.е. с доказване на наличие на средства.
EOS Technologies
 
Мнения: 604
Регистриран на: 08.01.2008 18:27

Мнениеот Imoti Dnes » 30.04.2009 12:24

...
Последна промяна Imoti Dnes на 21.11.2009 23:19, променена общо 1 път
Imoti Dnes
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24.04.2009 18:06

Мнениеот Bozidar » 30.04.2009 15:51

Изглежда всички сме говорили за едно и също нещо, само че не се се били разбрали.

По отношение на проектите и начина им на закупуване: поне ние и клиентите с които работим не разглеждаме един проект (ако може да се нарече така) докато няма предварителен договор за присъединяване. Становищата нямат никаква сила или срок на валидност, колкото и някои продавачи да се опитват да те убедят.

На базата на този предварителен договор за присъединяване можем да сключим предварителен договор за закупуване на един проект, но де-факто реално закупуване на проекта няма докато не се получат разрешителното за строеж и договора за присъединяване. Чак тогава имаш реален проект (или поне с достатъчно намален риск да не станат нещата), който може да се закупи. Това е особено валидно при ситуацията с ЕОН - отказват (или си правят оглушки) за договор за присъединяване на проекти с предварителен договор, и пазара вече започна да се пълни с продавачи.... Поне при нашата схема на работа това за момента не ни влияе (освен че сме ангажирали известно количесвто пари в адвокати и капаро по проектите), и се надявам нещата да потръгнат в скоро време.

Да не говорим че имаме и клиенти които искат да закупят проекта чак когато си осигурят финансирането. Поне за момента избягваме да работим с тях, защото преговорите с продаваяите са много трудни.

Друг е въпроса че се предлагат и само терени на цени на проект с договор за присъединяване, или пък собственост на физически лица които са и страна в предварителният договор за присъединяване. Предполагам че такива ситуаций няма нужда да ги коментираме.
Bozidar
Bozidar
 
Мнения: 31
Регистриран на: 01.10.2008 19:08

ПредишнаСледваща

Назад към Обяви за покупка и продажба на земя или на цели проекти

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта