http://www.capital.bg/politika_i_ikonom ... akcentmenuСвободно падане на зелените тарифи
Енергийният регулатор сам ще решава дали и колко често да намалява преференциалните ВЕИ цени
Зелената енергия, която от 1 юли ще тежи повече в сметките за ток, стана повод управляващите да изненадат неприятно инвеститорите в екоцентрали. На заседанието си в сряда парламентарната икономическа комисия предприе спорна процедура и направи необявени преди това поправки в закона за енергията от възобновяеми източници (ВЕИ). Мотивът е, че високите цени на зеления ток, с които потребителите подпомагат навлизането на ВЕИ, трябва да следват по-адекватно поевтиняването на компонентите, особено при соларните проекти.
С развързани ръце
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще фиксира тарифите, по които новите ВЕИ централи ще продават ток по дългосрочни договори, толкова пъти в годината, колкото сметне за нужно, става ясно от поправките. Условието е инвестиционните разходи, които са водещи в ценообразуването, да са се променили с повече от 10% спрямо предишното ценово решение. По сегашните правила цените се ревизират, обикновено надолу, само веднъж годишно до 30 юни. Засега обаче оборудването поевтинява много по-бързо. От януари 2011 до началото на тази година цените на фотоволтаичните модули например са се понижили с над 40%, показва информация на специализираното издание Photon. Така редица инвеститори получават много по-голяма възвращаемост от регламентираните 9%. В момента слънчева централа над 200 киловата продава ток по 485.60 лева на мегаватчас без ДДС.
"ДКЕВР ще може да бъде по-гъвкава, при положение че има промени в ценообразуващите елементи", каза зам.-председателят на икономическата комисия Диан Червенкондев (ГЕРБ). Предложението беше формално внесено от депутата като поправки в преходните и заключителните разпоредби на закона за енергетиката, които изменят текстове в закона за енергията от ВЕИ. Законът за енергетиката предстои да бъде разгледан на второ четене в пленарната зала.
Истинският автор на поправките обаче е самата ДКЕВР, потвърди пред "Капитал Daily" новият зам.-министър на енергетиката Евгения Харитонова, която доскоро беше член на регулаторния орган и която присъстваше на заседанието в сряда. Пред народните представители Харитонова и председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев категорично защитиха нововъвдението. Възвращаемостта при слънчевите централи в някои случаи е около 30%, което обяснява големия наплив, смята Семерджиев. По думите му само за месец, от 20 март до 27 април, собственици на общо 240 мегавата фотоволтаици са поискали лицензиране от ДКЕВР. От регулатора припомниха, че наред с въглеродните квоти и т.нар. невъзстановяеми разходи (заради ТЕЦ "AES Гълъбово") ВЕИ имат съществен принос за поскъпването на тока. От 1 юли зелената добавка, която НЕК начислява, а впоследствие се разпределя по веригата до крайните клиенти, трябва да нарасне от сегашните 3.72 лв. на мегаватчас до 8.65 лв., гласят последните прогнози на регулатора.
"Това е поредното доказателство, че българската енергетика се управлява непрозрачно. Само по себе си решението не е лошо, ако е поставено на обективна основа, но така внася тотална несигурност у инвеститорите", коментира за "Капитал Daily" председателят на фотоволтаичната асоциация Никола Газдов. По думите му въпросът е трябвало да бъде обсъден публично с бизнеса, а за да бъде процедурата работеща, трябва да се въведе гратисен период от обявяване на решението на ДКЕВР и влизането в сила в новата тарифа.
Спор по процедурата
На заседанието ГЕРБ и сините депутати Мартин Димитров и Иван Иванов подкрепиха поправките. Опозицията обаче не ги хареса. Петър Димитров (БСП) упрекна управляващите, че не са спазили двуседмичния срок за обсъждане на предложението, то не е било публикувано в интернет и няма доклад на икономическата комисия със становище по предложението. "Това не е казарма, има технологии на демокрацията", заяви бившият икономически министър.
Рамадан Аталай (ДПС) прикани Диан Червенкондев да оттегли предложението си и да го внесе като отделен законопроект. Въпреки протестите си срещу гласуването Аталай остана в залата и запази кворума.
Промените на цените за ВЕИ поне два пъти годишно бяха обсъждани миналата есен, когато група депутати начело с Валентин Николов (в момента той е изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй") внесоха първите предложения за поправки в закона за ВЕИ, които влязоха в сила през април. В хода на дискусиите обаче отпадна идеята за многократното фиксиране на изкупните цени.